Ukrajina

U našich susedov na Ukrajine je vojna. Vladimír Putin a jeho režim namiesto aby zveľaďovali krajinu robia z nej nehostinné miesto a túto nehostinnosť rozširujú za hranice Ruskej federácie. Som si istý že sa Putinova chamtivosť nezastaví sama od seba. Myslím si, že na Ukrajine prebieha konflikt nie dvoch štátov, ale dvoch princípov. Sloboda versus nesloboda. Myslím si, že na Ukrajine sa tvorí dejinný okamih. My Slováci máme šancu zapojiť sa do diania, pomôcť Ukrajincom vyslobodiť sa z chápadiel okupantov a konečne prekonať náš “tradičný” postoj v závetrí silnejších. Píšem tento text aby som vyjadril podporu ukrajinskému národu.

Ukrajina potrebuje naše skúsenosti v takmer každom odvetví. Neverím že existuje Slovák, ktorý by nevedel pomôcť. Musíme prebrať trocha zodpovednosti voči okoliu a prestať sa chlácholiť výhovorkami. Situácia sa nevyrieši sama od seba. Verím, že pomocou v ťažkých časoch sa naše kultúry vzájomne obohatia. Prestaňme sa pozerať na silnejšie krajiny západné či východné a objavme vlastnú silu v spojení s našimi susedmi. Slováci sú odjakživa vynachádzaví. Prečo by sme sa nemohli v tomto momente uplatniť? Nemyslime na okamžitú odmenu a poďme sa niečo naučiť, vyhľadávajme nové situácie.

Opakujem, že na Ukrajine sa podľa mňa tvorí dejinný okamih. Stojíme veľmi blízko a cesty sú dve – prikrčiť sa a čakať alebo ísť v ústrety neznámemu. Zvoľme si tú menej pohodlnú.